Kašeľ …pokračovanie

Téma kašľa je veľmi široká. Preto pokračujem článkom, kde si povieme o liekoch na vlhký produktívny kašeľ aj na taký, ktorý sa mení vzhľadom na dennú hodinu.

Veľmi dobre nám môže poslúžiť liek ANTIMONIUM TARTARICUM v prípade veľkého zahlienenia. Človek akoby mal dýchacie cesty plné hlienov, počujeme hlasné vrzoty, chrapot alebo bublanie. Chorý je slabý, má málo síl na vykašliavanie. Ak sa mu to podarí, uľaví sa mu. Zlepšuje mu sedenie. Stav sa zhorší v ľahu, pri jedle, v noci od 22.00 do polnoci. Človek má averziu na dotyk, môže byť podráždený. 

KALIUM BICHROMICUM oceníte, keď je kašeľ spojený so zápalom prínosových dutín. Hlien je hustý, ťahavý a ťažko sa vykašliava. Ak sa človeku podarí vykašľať aj malé množstvo hlienu, uľaví sa mu. Stav zlepší aj vzpriamené sedenie. Naopak zhoršuje sa v noci od 1.00 do 3.00 alebo ráno pri vstávaní. Zhoršuje aj chlad a jedenie. 

Niekoľkokrát som použila aj PULSATILLU. Kašeľ môže byť suchý večer a vlhký ráno. Hlien je nedráždivý bezfarebný alebo žltkastý. Je vhodný aj pre deti, ktorým v noci zateká soplík do nosohltana, a preto kašlú. Stav sa zhoršuje v noci v ľahu, v teplej miestnosti. Človek nepociťuje smäd. Zlepšuje sa na čerstvom, chladnom vzduchu. Spánok je lepší v polo sede s podloženými vankúšmi.

Liek HEPAR SULPHUR je zvláštny. Môže mať suchý kašeľ alebo vlhký kašeľ s hustým žltým hlienom alebo má podobne ako Pulsatilla suchý kašeľ v noci a vlhký ráno. Typické je však zhoršenie najmenším odkrytím alebo zoblečením. Človeku prekáža chladný vzduch, prievan. Zlepšenie prichádza v teple, a keď vykašliava. Charakteristické je aj pichanie akoby od triesky.

Na záver opäť pripomínam: v prípade, že ste nenašli správny liek pre vás,  kontaktujte homeopata. Pomôže vám s výberom. Bude sa zaujímať o to, aký je kašeľ, čo ho zhoršuje alebo zlepšuje, v ktorú dennú/ nočnú hodinu začína…